• O Szkole ogólnie...

• Placówki wchodzące w skład Zespołu Szkół Specjalnych nr 1:

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka

od chwili wykrycia niepełnosprawności do czasu rozpoczęcia nauki w szkole.

Przedszkole Specjalne nr 10 "Słoneczna Polana"

dla Dzieci z Niepełnosprawnością Intelektualną, ze Sprzężeniami i z Autyzmem.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 6 im. Jana Pawła II

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym; zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla osób z niepełnosprawnością w stopniu głębokim.

Specjalna Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 2 im. Jana Pawła II

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy Nr 1 im. Jana Pawła II

dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu, umiarkowanym.

Powiatowy Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy

dla dzieci od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki w szkole.
          Szkoła zapewnia edukację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Nasza placówka przygotowuje do podjęcia samodzielnego życia w środowisku. Kładzie duży nacisk na rozwój społeczny uczniów, jak również na praktyczną naukę zawodu.

Szkoły Podstawowa nr 6 mieszcząca się w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu stara się, przede wszystkim, zapewnić wychowankom hospitalizowanym ciągłość edukacyjną oraz możliwość nadrobienia i opanowania braków w zakresie wiadomości i umiejętności szkolnych. Istotne jest również wspomaganie procesu leczenia i przygotowanie chorego dziecka do zadań jakie czekają na niego po wyjściu ze szpitala.

Z dziećmi pracują nauczyciele oligofrenopedagodzy, tyflopedagodzy, terapeuci. Specjalistyczną pomoc oferuje też pedagog i logopeda.
          W szkole prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej oraz rewalidacji indywidualnej.

Zespół Szkół Specjalnych jest placówką wyposażoną w specjalistyczne gabinety do nauczania indywidualnego, sprzęt rehabilitacyjny, pomoce specjalistyczne, gabinet logopedyczny, pedagoga szkoły jak i pielęgniarki.

Uczniowie korzystają z pracowni gospodarstwa domowego, pracowni stolarskiej, technicznej, komputerowej, siłowni, sali gimnastyki korekcyjnej, sali gimnastycznej.
          W szkole funkcjonuje stołówka oraz świetlica szkolna, która w godzinach rannych i popołudniowych zapewnia uczniom opiekę i atrakcyjne spędzanie czasu wolnego.