• Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 2023

• W środę 17 maja o godzinie 9:00 rozpoczął się szkolny festyn z okazji obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Błaszkiewicz, witając dzieci i młodzież z naszej szkoły oraz licznie przybyłych gości: Pana Burmistrza Krzysztofa Kułakowskiego, Panią Starostę Barbarę Studzińską, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świeciu Panią Karolinę Gapską-Kostrzewę, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Panią Hannę Jurek, Dyrektor Powiatowego Zespołu Administracyjno-Ekonomicznego w Świeciu Panią Bożenę Gacę-Zielińską oraz Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Pana Dariusza Guza.

Po przywitaniu rozpoczął się coroczny przegląd talentów pod nazwą „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Tegoroczną galę występów poprowadzili Małgorzata „Torbicka” oraz Wojciech „Ibisz”

Jako pierwsi wystąpili przedszkolacy z grup przedszkolnych: Misie, Żabki, Pszczółki oraz Biedronki z piosenką zespołu Big Cyc – „Dres”. Następnie uczniowie klasy V-VIEb zaprezentowali piosenkę „Chodź pomaluj mój świat” zespołu 2 plus 1. W kolejnym występie mogliśmy posłuchać włoskiego wykonawcę Luka Rossi z piosenką „Ti amo” w wykonaniu chłopaków z klasy I-III PPc. Na scenie wystąpiła również szwedzka grupa ABBA z utworem „Mamma Mia”, którą zaprezentowała klasa V-VIIEc. Lata 80-te przypomnieli nam uczniowie klasy IVa śpiewając „Rycz mała rycz” grupy VOX. Południowo-amerykańskie rytmy lat 70-tych wykonali uczniowie klasy I-IIIEb w piosence „Horay Horay” zespołu Boney M. Podróżując dalej w czasie cofamy się do lat 50-tych, gdzie na scenie pojawili się uczniowie klasy VII-VIIIEd imitując Johna Travoltę i Oliwię Newton John w piosence „You’re the one that I want” (z filmu „Grease”). Kolejnym włoskim akcentem była piosenka „Bella Ciao” młodziutkiej piosenkarki Ariny Scurtu w wykonaniu klasy I-IIIEa. Piosenkę „Jedna z Gwiazd” Mariusza Kalagi wykonali wychowankowie klasy IVEa. Jako następni wystąpili chłopcy z klasy I-IIIA w utworze „It’s my life” zespołu Bon Jovi. „Live is life” zespołu Opus wykonała trójka uczniów z klasy IIIB. Miłym przerywnikiem w angielskojęzycznych utworach był „Autostop” Karin Stanek w wykonaniu klasy I-IIIPPb. Kolejnym wykonawcą był Ed Sheeran z utworem „Perfect” w wykonaniu Mikołaja z klasy VIII. Leniwą piosenkę Bruno Marsa czyli „The lazy song” energicznie zaprezentowali chłopacy z klasy IV-VB. Ostatnim wykonawcą był zespół IRA z Arturem Gadomskim w wykonaniu klasy VI-VIIA. No koniec każdy wykonawca lub zespół otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę za udział.

Po przeglądzie talentów rozpoczęła się część rekreacyjno-sportowa. Dzieci mogły skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji, między innymi: malowanie twarzy, sala doświadczania świata, duże bańki i fotobudka. W między czasie odbywały się także zabawy z animatorem.

W trakcie festynu każdy mógł posilić się smakowitą przekąską. A do wyboru były: kiełbaską z grilla, pieczone ziemniaczki z sosem tzatziki, popcorn oraz wata cukrowa. A kto miał jeszcze miejsce mógł posmakować ciasta przygotowane przez Radę Rodziców.

Organizatorzy imprezy Serdecznie Dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które wspomogły Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną m.in.:

• Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Pruszcza

• Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” z Bukowca

• Inkubator Przedsiębiorczosci,

• Rada Rodziców,

• Anonimowy darczyńca.

A także Dyrekcji, Nauczycielom, Samorządowi Uczniowskiemu Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu.

• Apel z okazji Światowego Dnia Ziemi

• W dniu 25. 04. 2023 r. odbył się apel podsumowujący  tegoroczne obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. W tym roku cała społeczność szkolna zaangażowała się w tworzenie projektu ekologicznego „Wiosenna łąka” a uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej wzięli udział w wewnątrzszkolnym konkursie przyrodniczym zorganizowanym przez sekcję ekologiczną działającą  w naszej szkole. Zwycięzcy konkursu w nagrodę wyjechali  na wycieczkę do Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego w Tleniu, gdzie mieli możliwość pogłębić przyrodniczą wiedzę oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach terenowych i miło spędzić czas przy ognisku. Serdecznie dziękujemy sponsorom: Wydziałowi Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w Świeciu, Zespołowi Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, Zakładowi Usług Komunalnych, Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji oraz Centrum Czynnej Ochrony Przyrody WPK w Tleniu za upominki przeznaczone na nagrody oraz wycieczkę.

Organizatorzy dziękują  również wszystkim uczestnikom za aktywny udział w konkursie wiedzy przyrodniczej oraz projekcie ekologicznym a Pani Dyrektor za drzewka, które uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy posadzili na terenie szkolnym.